PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=161966}
6,1 22 832
oceny
6,1 10 1 22832
5,9 9
ocen krytyków
Halloween
powrót do forum filmu Halloween

fakty czy fikcja?

ocenił(a) film na 6

Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć, czy historia Michael jest oparta chociaż po części na faktach, czy też Jego postać jest w 100% fikcyjna/wymyślona? Nie mam pewności ani potwierdzenia w wiarygodnych źródłach a ciekawi mnie to.

ocenił(a) film na 10
uwieziona

Jest to fikcja

ocenił(a) film na 6
TaSiOr_filmweb

A skąd to wiesz?

ocenił(a) film na 10
uwieziona

z internetu

ocenił(a) film na 6
TaSiOr_filmweb

Ok dzięki. Jakbyś mógł mi jeszcze tylko podać linka do tej strony to byłabym wdzięczna. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
uwieziona

masz tam napisane co prawda o Michaelu Myersie ale na jedno wychodzi w sumie na zdrowy rozsadek mozna sie domyslic ze film to fikcjahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Myers_(Halloween)

ocenił(a) film na 6
TaSiOr_filmweb

W sumie na zdrowy rozsądek to jest setki takich przypadków, kiedy to morderca miał popieprzone dzieciństwo (zaburzony proces pierwotnej socjalizacji) i przez to robi co robi i jest jaki jest. Ale to tak za nawiasem. Dzięki za stronę i odpowiedź.

ocenił(a) film na 6
uwieziona

Zgadzam się. Pod taki film można, by doczepić historię setek seryjnych morderców. Oni zazwyczaj nie powstają od tak sobie. Są to długie, ciężkie lata. Bardzo często spaprane dzieciństwo jest tego przyczyną.

ocenił(a) film na 6
monikaa13

Stąd też prosty wniosek, że film bez problemu mógłby opowiadać całościowo, lub po części autentyczną historię, dlatego dziwi mnie przekonanie większości ludzi o tym, że ten film jest fikcją. Niestety, ale Wikipedia zawiera czasem bzdury, jest pisana przez różnych ludzi, zwykłych użytkowników, więc pytam: skąd autor tego skromnego artykułu o Michaelu miał pewność, że jest On 100% wymysłem?

ocenił(a) film na 10
monikaa13

.te wszystkie czynniki wpłyneły na to że stał się tym kim jest.

ocenił(a) film na 6
monikaa13

No i dzięki za post:)

użytkownik usunięty
uwieziona

no przestań

ocenił(a) film na 6
uwieziona

Jest to historia w 100% prawdziwa. Przeniesiono jedynie miejsce akcji do Stanów (jak to zazwyczaj bywa w przypadku amerykańskich filmów) i uwspółcześniono. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w Brighton, w południowej Anglii. Michael nazywał się Michael Joseph Myers. Miało to miejsce w latach 30. Niestety nie podam Ci linku do żadnej strony ponieważ czytałem o tym w jakimś starym numerze Focusa.

ocenił(a) film na 6
Ford_Transit_Coppola

A jednak. Dzięki za tą odpowiedź. Jak w Fokusie to jest to raczej wiarygodne źródło. Ciekawi mnie tylko dlaczego w necie piszą, że Michael to postać fikcyjna/wymyslona...

uwieziona

To jest fikcja. Przecież Myers w oryginalnym Halloween był kimś zupełnie innym ( sory , nie wiem czy kapnęłaś się , że ten film to remake). I co : postać wzorowana na prawdziwej osobie i ma dwie biografie?

ocenił(a) film na 6
R.E.H.

A skąd wiesz która postać/biografia jest prawdziwa? Nie zawsze oryginał jest na faktach, a skąd wiesz czy akurat ten film nie jest najbliższy prawdzie? Masz na to jakieś wiarygodne dowody? Poza tym moje pytanie dotyczyło konkretnie tej wersji, bo ja właśnie nie mam żadnych dowodów na to, czy to jest prawdziwa historia, stąd moje pytanie...

ocenił(a) film na 7
Ford_Transit_Coppola

Oprócz uwspółcześnienia zrobili z niego nieśmiertelnego drania

ocenił(a) film na 7
Hatus

i pomyśleć, że tacy ludzie żyją w dzisiejszych czasach... bez sumienia, którzy potrafią zabić drugiego człowieka bez mrugnięcia okiem, i nie zgadzam się że głównym czynnikiem który spowodował ze tacy są, jest do dupy dzieciństwo, seryjny morderca się z tym rodzi, a patologiczne dzieciństwo to tylko potęguje

ocenił(a) film na 6
buster_2

Nie można tak generalizować. Różnie jest. Ludzka genetyka może być równie decydująca, co dzieciństwo. Mówi się, że jeśli człowieka się porządnie wychowa, w dobrym środowisku, to minimalizuje się prawdopodobieństwo wychowania nawet silnie obciążonego genetycznie na mordercę. Natomiast do tego co napisałeś można podejść odwrotnie: to brak dobrego wychowania pozwala genom przejąc kontrolę, a gdyby uważać, to by jednostka wyrosła na porządnego człowieka. Albo trochę inaczej: gdy jednostka ma "spieprzone dzieciństwo" to jego degenerację potęgują geny, które by w normalnych warunkach nie wpłynęły na jednostkę. Tego nigdy nie wiemy, bo tak naprawdę to zależy od indywidualnego przypadku, a że genetyka i wpływ czynników zewnętrznych (zwłaszcza w przypadku konformistów) jest tak różnorodny, jak i owe przypadki, to powody mogą być różne. Jednak z pewnością może być tak, że to dzieciństwo jest głównym, bądź wręcz jedynym winnym zdegenerowania i nieresocjalizowalności danej jednostki. Proces pierwotnej socjalizacji (dzieciństwo) jest najbardziej podatnym na wpływ otoczenia okresem w życiu człowieka, a zaburzony bardziej lub mnie destrukcyjnie na jednostkę wpływa. Swoją drogą po takim dzieciństwie, zakładając że właśnie tak wyglądało, jakie miał Michael to chyba nikt nie byłby w stanie być normalny, niezależnie od tego co "ma w genach".

ocenił(a) film na 10
uwieziona

zgadzam się

ocenił(a) film na 10
buster_2

tępy jesteś

ocenił(a) film na 9
uwieziona

a po co to durne pytanie? boisz się że cię zaatakuje w halloween?

Poza tym słyszałem że Terminator jest oparty na faktach, ale nikt jeszcze nie zrobił strony która by temu przeczyła, idę schować się pod łóżko a nóż widelec przyjdzie mnie zabić

ocenił(a) film na 9
icansee

Pytanie nie jest durne. Też bym takie zadała ale jak widac ktoś mnei wyprzedził.
Nie boi się, ze zaatakuje w Halloween ale robi to z ciekawości ;)

ocenił(a) film na 6
Hienka

Dzięki;) Przynajmniej ktoś normalny.

ocenił(a) film na 9
Hienka

sorry ale pytanie JEST durne. Wiadomo ,że wielu jest psychopatów na świecie. Ale żeby pytać czy to jest czyjaś biografia? no proszę...

ocenił(a) film na 6
icansee

To, że masz słabo rozwinięte zdolności poznawcze i ambicje, nie wspominając o umiejętności dostrzegania tego, że ludzie nie muszą być (na szczęście) tacy jak Ty nie znaczy, że możesz na tej podstawie kogoś obrażać. Interesuje mnie m.in. historia Myersa, to pytam bo chce zgłębić temat, a wręcz poznać jego podstawy. Dobrze to o Tobie nie świadczy, że tego nie rozumiesz...

ocenił(a) film na 9
uwieziona

przecież nikogo nie obrażam, napisałem tylko że to głupie pytanie

ocenił(a) film na 6
icansee

A pytanie zadałam ja, więc mnie pośrednio obraziłeś.

ocenił(a) film na 9
icansee

No z ciekawości ludzie robią wiele rzeczy. Na przykład zchodzą na dno oceanu. Do do jasnej ciasnej po co oni to robią ...
A do tego ciekawe jest czy na świecie są tacy ludzie, to fascynujące >D
Zresztą skoro Tkesańska (...) jest w części oparta na faktach to postać Myersa też może więc pytanie było trafne.

ocenił(a) film na 6
icansee

Powiem Ci tylko jedno: nie oceniaj kogoś wysnuwając takie głupie tezy, jeśli kogoś nie znasz. Nie masz pojęcia widzę, jaka jest geneza tego pytania.

ocenił(a) film na 9
uwieziona

Nie czytałam dużo na ten temat i zapewne nie przecyztam, taka już jestem. Ale uważam, ze to mogło sie zdażyć.
Ford_Transit_Coppola może nawet ma rację. Na świecie jest pełno bezlitosnych morderczych ludzi. Czy to mało wiarygodne? Bez prawdy nie było by fikcji a przecież fikcja po części opiera się na prawdzie.

ocenił(a) film na 6
Hienka

"Bez prawdy nie byłoby fikcji a przecież fikcja po części opiera się na prawdzie" -ciekawie to ujęłaś.

ocenił(a) film na 9
uwieziona

psychodelicznie ale jakoś poszło XD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones